
A Sesame Street Netflixre költözik, miután Trump megvonta a támogatást
A Sesame Street és a Netflix között létrejött megállapodásnak köszönhetően a népszerű gyerekműsor, a Sesame Street mostantól elérhető lesz a streaming platformon, miután Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke megszüntette a közszolgálati televízió, a Public Broadcasting Service (PBS) finanszírozását. A Netflix közleménye szerint a Sesame Street egy „szeretett alapköve a gyerekek médiájának, amely elbűvöli a fiatal elméket és táplálja a tanulás iránti szeretetet”. A megállapodás értelmében a Netflix 300 millió előfizetője új évadot kap a sorozatból, valamint 90 órányi korábbi epizódot, és a műsor továbbra is elérhető lesz a PBS-en is.
A Sesame Street jövője bizonytalanná vált, miután a Warner Bros Discovery, amely az HBO platformot birtokolja, nem újította meg a több mint ötven éve működő műsorral kötött szerződését. Trump korábban végrehajtó rendeletet adott ki, amely blokkolta a szövetségi támogatást a PBS és a National Public Radio (NPR) számára, azzal az indoklással, hogy ezek a csatornák „elfogult és pártos híradást” folytatnak. A közszolgáltatásokat támogató Corporation for Public Broadcasting bejelentette, hogy megszünteti azt a szövetségi kezdeményezést, amely gyerekműsorokat, köztük a Sesame Street-et is támogatta.
A megállapodás keretein belül a PBS az új Sesame Street epizódokat ugyanazon a napon kapja meg, amikor azok a Netflixen megjelennek. A Sesame Street története az 1960-as évek végére nyúlik vissza, amikor Lloyd Morrisett és Joan Ganz Cooney, a műsor alapítói, egy új módszert keresve keresték meg a Harvard Egyetem Neveléstudományi Karát, hogy amerikai gyerekek számára oktatási programot hozzanak létre. Egy fejlődéspszichológusokból álló csapat dolgozott az alapítókkal, hogy elemezzék a gyermeki pszichológiát és szórakoztató tanórákat hozzanak létre. Jim Henson, a Muppet karakterek megalkotója is részt vett a munkában, hogy olyan ikonikus figurákat hozzanak létre, mint például Big Bird, egy városi utca díszleteivel.
A műsor 1969. november 10-én debütált, és azóta milliók nőttek fel a „Can you tell me how to get, how to get to Sesame Street?” című dallal. Az évtizedek során a program és karakterei a képernyőn túl is életre keltek. Elmo, a népszerű figura, 2002-ben a közpolitikai színtérre lépett, amikor meghívták, hogy vitassa meg a zenei nevelést a Kongresszusban. 2006-ban, az Egyesült Államokban zajló gyermek-elhízás járvány idején a Sesame Street egészségügyi szokásokról szóló szegmenseket sugárzott, amelyek célja az volt, hogy a gyerekek megismerkedjenek az egészséges táplálkozással és a mozgással. A Cookie Monster, a híres kekszes figura, kijelentette, hogy a keksz „néha fogyasztandó étel”, és megtanította a gyerekeket az egyensúlyozott étrendre. Michelle Obama, volt első hölgy is ellátogatott a Sesame stúdióiba, hogy egy szegmenst filmezzen az egészséges étkezésről.
A Netflix az utóbbi időben egyre inkább a gyermekeknek szóló tartalmakra összpontosít, amelyek a szolgáltatás nézettségének 15%-át teszik ki. A platform nemrég bejelentette, hogy új epizódok érkeznek a Peppa Pig című mese sorozathoz, valamint egy mobiljátékkal is bővül, amely rejtvényeket és színező tevékenységeket tartalmaz. A Peppa Pig egy négyéves malackáról szól, aki családjával egy fiktív brit városban él. A Sesame Street és a Netflix együttműködése nemcsak a műsor jövőjét biztosítja, hanem a gyermeki szórakoztatás terén is új lehetőségeket teremt a fiatal nézők számára.

