Hírek,  Tech + Tudomány

Aszteroida fedezte fel az élet építőelemeit a tudósok szerint

A Bennu nevű aszteroidán végzett kutatás során felfedezték az élet kémiai alapköveit, ami újabb izgalmas információkkal szolgál az emberiség eredetének megértéséhez. Az aszteroidáról származó mintákat egy NASA űrszonda gyűjtötte össze és hozta vissza a Földre, és az elemzések szerint a minták gazdag ásványi anyagokban és több ezer szerves vegyületben gazdagok. Ezek között megtalálhatóak az aminosavak, amelyek a fehérjék alkotóelemei, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Bár ez önmagában nem jelenti azt, hogy valaha élet létezett Bennun, támogatja azt az elméletet, miszerint az aszteroidák e létfontosságú összetevőket juttatták el a Földre, amikor több milliárd évvel ezelőtt becsapódtak bolygónkra. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokra is eljuthattak a Naprendszerben.

Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus mineralógusa azt nyilatkozta, hogy a Bennu kutatásából származó tanulságok rendkívül figyelemre méltóak. „Ez az információ új fényt vet a saját eredetünkre, és lehetővé teszi számunkra, hogy válaszoljunk az élet kezdetével kapcsolatos igazán nagy kérdésekre. Ki ne szeretne többet tudni arról, hogyan indult el az élet?” – tette hozzá. A kutatás eredményeit két tanulmányban publikálták a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban.

A Bennu begyűjtése a NASA egyik legmerészebb küldetése volt. Az Osiris Rex nevű űrszonda kinyitott egy robotkart, hogy összegyűjtse a 500 méter széles aszteroidáról a port, amelyet egy kapszulába zárva hozott vissza a Földre 2023-ban. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet tudósok világszerte megosztottak. Ez a mennyiség talán nem tűnik soknak, de valójában kincsek tárházát rejti. Russell professzor elmondta, hogy „minden egyes szemcse új információt közöl rólunk”. A kutatás során körülbelül egy teáskanálnyi aszteroidát küldtek az Egyesült Királyság tudósainak.

A legújabb kutatások azt mutatták, hogy az űrszikla tele van nitrogénnel és szénben gazdag vegyületekkel. Ezek között szerepel a 20 aminosav közül 14, amelyet az élet a Földön a fehérjék felépítésére használ, valamint a DNS négy gyűrűs molekulája: adenint, guanint, citozint és timint is azonosítottak. A vizsgálatok során számos ásványt és sót is találtak, ami arra utal, hogy valaha víz jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén felfedezésre került a mintában. Néhány ilyen vegyületet már korábban is megfigyeltek a Földre hullott űrsziklákban, de másokat eddig még nem azonosítottak.

„Hihetetlen, mennyire gazdag ez az anyag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket még sosem láttunk meteorítokban, és olyan egyedi kombinációkkal, amelyeket még nem regisztráltunk” – mondta Russell professzor. Ez a legújabb kutatás hozzájárul a növekvő bizonyítékokhoz, amelyek azt sugallják, hogy az aszteroidák vízet és szerves anyagot hoztak a Földre. Ashley King doktor, a Természettudományi Múzeum munkatársa elmagyarázta, hogy a korai Naprendszer rendkívül zűrzavaros volt, és milliónyi Bennuhoz hasonló aszteroida száguldott a világűrben.

A tudósok úgy vélik, hogy ezek az aszteroidák bombardálták a fiatal Földet, megtermékenyítve bolygónkat azokra az összetevőkre, amelyek lehetővé tették az óceánok kialakulását és az élet létrejöttét. Azonban a Föld nem volt az egyetlen világ, amelyet űrsziklák értek. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek. „A Föld egyedi, mivel eddig csak itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák a szén és a víz alapanyagait biztosították az egész Naprendszerben” – mondta King doktor. „Az egyik legnagyobb kérdés, amit most próbálunk megérteni, az, hogy ha a megfelelő körülmények adottak, miért van élet itt a Földön, és vajon találhatunk-e máshol is életet a Naprendszerben?” Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok folyamatosan keresik a választ, és évtizedek állnak előttük a Bennuból hozott por tanulmányozására, valamint a kozmikus szomszédságunk további felfedezésére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vd1zjlr5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük