
A 2025-ös brit tűzvészek máris rekordot döntöttek a leégett területtel
Az Egyesült Királyság területén eddig idén több mint 29,200 hektár (292 négyzetkilométer) terület égett le, ami már most meghaladja a legmagasabb éves értéket egy évtizeden belül. A Global Wildfire Information System adatai szerint ez a szám túllépte a 2019-es év 28,100 hektáros rekordját, amely az utolsó évtized legmagasabb éves értéke volt. Az adatok azt mutatják, hogy a március és április eleji hosszan tartó száraz, napos időjárás kedvező feltételeket teremtett a széleskörű tűzesetekhez, ami a kutatók szerint jelentős mértékben hozzájárult a helyzet súlyosságához.
Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak a tűzesetek, mivel a tél végén sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet található, amely gyorsan kiszáradhat. A Global Wildfire Information System csak a nagyobb tűzeseteket rögzíti, amelyek területe meghaladja a 30 hektárt. Az év eleje óta már több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén. A legtöbb esetben a tűz emberi eredetű, akár szándékosan, akár véletlenül gyújtják meg a növényzetet, de a kedvező időjárási viszonyok megkönnyítik a tűz terjedését.
Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatások vezetője elmondta, hogy az idei március rendkívül száraz és napos volt. Ezt egy viszonylag esős ősz és tél követte, ami növelte a tűzgyújtásra hajlamos vegetáció mennyiségét. A március és április csapadékhiánya különösen kedvező feltételeket teremtett a tűzesetek számára. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora hangsúlyozta, hogy a vegetáció, amely a tél végén nyugalmi állapotban van, nagyon száraz, és a víz hiánya miatt könnyen gyulladékonyvá válik.
Az április 2. és 8. közötti héten több mint 18,000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti érték a nyilvántartás történetében. A BBC elemzése szerint a legnagyobb tűzesetek közé tartozik a Galloway Forest Parkban, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer terület égett le, ami a brit összes égett terület közel negyedét jelenti. Emellett egy tűz a mid-walesi Aberystwyth közelében is jelentős területet égetett fel, körülbelül 50 négyzetkilométert. Tűzeseteket észleltek a skót Arran-szigeten, Bute-szigeten és Skye-szigeten is, valamint Észak-Írország Mourne-hegyeiben, mindezek április elején történtek.
A tavaszi tűzesetek, amelyek túlnyomórészt fű-, heath- és cserjefák, jelentős terhet róttak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásuk bonyolult lehet. Nem minden tűzeset, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égetések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényi egészség szempontjából. Egyes növények, mint például a gyep, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez, azonban a gyakrabban előforduló vagy súlyos tüzek gátolhatják természetes regenerálódásukat. Néhány kutató aggódik a tűzidőszak második csúcsának megjelenése miatt, amely általában később következik be, amikor a hőmérséklet magas, és a növényzet ismét kiszárad.
Prof. Rein kifejtette, hogy a legnagyobb aggodalma az, hogy mi fog történni nyáron, amikor „kevesebb tűz van, de azok nagyobbak, és ténylegesen súlyos károkat okozhatnak”. A legutóbbi széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy idén nyáron aktív tűzeseti időszakra lehet számítani, de a tudósok arra számítanak, hogy a globális felmelegedés következtében az Egyesült Királyságban egyre inkább kedvező időjárási viszonyok várhatók a szélsőséges tűzesetekhez, még akkor is, ha az évről évre jelentős eltérések vannak. A Met Office által végzett kutatás szerint a 2022 júliusában bekövetkezett pusztító tüzeket okozó szélsőséges „tűzidőjárás” legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi eredetű klímaváltozás következtében. Az is kiderült, hogy a földhasználat változásai is kulcsszerepet játszanak a tűzveszély növekedésében.

