
Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val való kereskedelem újjáépítéséért, figyelmeztet a bankvezető
Az Egyesült Királyság Bankjának kormányzója, Andrew Bailey, nemrégiben hangsúlyozta, hogy az ország számára elengedhetetlen a kereskedelmi kapcsolatok újjáépítése az Európai Unióval, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás fényében. Bailey a BBC-nek adott interjújában elmondta, hogy mint közszolgálati tisztviselő, nem foglal állást a Brexit kérdésében, azonban a Brexit utáni kereskedelmi visszaesés helyreállítása „kedvező” lenne az Egyesült Királyság számára. Jelenleg a brit kormány tárgyalásokat folytat az EU-val, hogy újraszabja kereskedelmi és biztonsági kapcsolatait a hónap végén esedékes csúcs előtt.
Az Egyesült Államokkal kötött megállapodás lehetőséget teremtett arra, hogy az Egyesült Királyság állat-egészségügyi megállapodást kössön az EU-val, amely magában foglalja az egységes szabványok kialakítását a poszt-Brexit bürokrácia csökkentése érdekében, különösen az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén. A legfrissebb brit-amerikai megállapodás részeként a Fehér Ház beleegyezett abba, hogy csökkenti az importadókat egy meghatározott számú brit autóra, valamint vámmentesen engedélyezi bizonyos acél- és alumíniumtermékek bevezetését az Egyesült Államokba. Ugyanakkor a legtöbb brit termékre 10%-os vámot még mindig fenntartanak.
Bailey megjegyezte, hogy a szorosabb együttműködés az Egyesült Királyság és az EU között kedvező hatással lenne a gazdaságra és az inflációra. „Hasznos lenne, ha nyitottabb gazdaságunk lenne az Európai Unióval való kereskedelemhez. Az utóbbi években jelentős visszaesés tapasztalható az EU-val folytatott árukereskedelemben” – mondta. Hozzátette, hogy az EU a legnagyobb kereskedelmi partnerük, ezért fontos, hogy mindent megtegyenek annak érdekében, hogy a Brexit körüli döntések ne károsítsák a hosszú távú kereskedelmi helyzetet. „Remélem, hogy ezt felhasználhatjuk a kapcsolataink újjáépítésére” – zárta szavait Bailey.
A kormányzó említette, hogy az Egyesült Királyság világszintű kereskedelmi megállapodásai fontos példát mutatnak más országok számára is. „Ez azt mutatja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Kereskedelmi megállapodásokat lehet kötni, és a kereskedelem lényeges” – tette hozzá. Kifejezte, hogy néha kilátástalannak tűnhet a helyzet, de reméli, hogy ezek a megállapodások segítenek újjáépíteni a világkereskedelmi rendszert.
A legutóbbi amerikai megállapodás gazdasági szempontból viszonylag kicsinek számít, ugyanakkor bizonyos szektorok számára fontos. A Bank of England második alkalommal csökkentette a kamatokat idén, ami a lassuló inflációval magyarázható. Az Egyesült Királyságban az infláció csökkent, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját. A Bank of England által meghatározott kamatok befolyásolják a lakáshiteleket, kölcsönöket és megtakarítási kamatokat, amelyek milliók életét érintik.
A brit kormány és az EU közötti tárgyalások fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen a kereskedelmi kapcsolatok helyreállítása kulcsfontosságú lehet az Egyesült Királyság gazdasági stabilitása szempontjából. Bailey szavaival élve, „minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk” annak érdekében, hogy a Brexit utáni nehézségeket leküzdjük, és újra megerősítsük a kereskedelmi kapcsolatokat a kontinens legfontosabb piacával. Az elkövetkező hetek és hónapok kulcsfontosságúak lehetnek a jövőbeli kereskedelmi politikák alakításában, és a kormány arra törekszik, hogy a helyzetet a lehető legjobban kezelje.

