
Az amerikai adósság leminősítése magasabb hitelköltségeket eredményez
A pénzügyi piacokat megrázó zűrzavar, amely a múlt hónapban kezdődött, nem tűnik úgy, hogy véget ért volna. A legfrissebb fejlemények azt mutatják, hogy az amerikai kölcsönzési költségek újabb ingadozásai aggodalmakat táplálnak. A hétfői napon az Egyesült Államok kormányának hosszú távú adósságának kamata meghaladta az 5%-ot, ami az októberi csúcs óta a legmagasabb szintet jelenti. Ez a helyzet a Moody’s hitelminősítő pénteki lépése után alakult ki, amikor is leminősítette az amerikai kormány hitelminősítését, hivatkozva a közel egy évtizede folyamatosan növekvő adósságra.
A Kongresszus közben egy adó- és költségvetési törvényjavaslatot dolgoz ki, amely évtizedek alatt trilliókat adna az Egyesült Államok 36 billió dolláros adósságához. Amikor egy kormány pénzt szeretne kölcsönözni, általában kötvények, más néven államkötvények értékesítésével teszi ezt, amelyeket a pénzügyi piacokon értékesítenek a befektetőknek. A befektetők megvásárolják a kötvényt, ezzel készpénzt biztosítanak a kormánynak, és általában kamatot is kapnak előre meghatározott évek során. A kötvények esetében, akárcsak a hagyományos hiteleknél, a kockázatosabb kötvények általában magasabb kamatlábakkal rendelkeznek, amelyeket hozamoknak is neveznek.
A kötvényeket vásárló befektetők többsége pénzügyi intézményekből áll, beleértve a nyugdíjalapokat és központi bankokat, például az Angol Bankot. Néhányan a kötvények lejáratáig megtartják azokat, míg mások más befektetőknek adják el. A történelem során az Egyesült Államok kormánya védve volt attól, hogy magas kamatokat kelljen fizetnie, mivel az államkötvényeket biztonságos befektetésnek tekintették. Ennek oka az Egyesült Államok erős gazdasága és stabil árai voltak, valamint az, hogy a kormány megbízható partnernek számított, akitől nem várható el, hogy csődöt mondjon.
A 30 éves államkötvények hozama az utóbbi évtizedben leginkább 3% körül mozgott, a 2008-as pénzügyi válságot követően. Az októberi 5%-os szint átlépése óta a 30 éves kötvények hozama a hétfői napon 5,04%-ra emelkedett, ami pénteken még 4,9% volt. Az új kockázatok közé tartozik, hogy az amerikai kötvényhozamok 2021 óta emelkedni kezdtek, miután a Covid-19 világjárvány következtében az árak meredeken megugrottak. A helyzet az elmúlt hónapban tovább súlyosbodott, amikor Donald Trump elnök globális vámokat vezetett be, amelyeket az elemzők szerint a gazdaságra gyakorolt hatásuk miatt aggályosnak tartanak.
A Moody’s leminősítése nem volt váratlan, hiszen 2023-ban már figyelmeztettek arra, hogy ez a lépés megtörténhet. A válságos helyzetet súlyosbítja, hogy a Kongresszus egy része szavazott egy olyan adótörvényjavaslat előrehaladásáról, amely legalább 3 billió dollárral növelné az Egyesült Államok adósságát a következő évtizedben. A Moody’s leminősítése Thierry Wizman, a Macquarie Bank elemzője szerint politikai megítélés is, nem csupán gazdasági. A politikai és intézményi instabilitás, az Egyesült Államok „kurzuskorrekciós” képességének hiánya a leminősítés valódi jelentése, nem csupán a magas adósságállomány.
A Moody’s előrejelzése szerint az amerikai kormány kamatfizetései 2035-re a szövetségi kormány bevételeinek 30%-át emészthetik fel, szemben a 2021-es 9%-kal. Ha a kormány többet költ a kamatfizetésre, az a költségvetéseket és a közkiadásokat is érintheti, mivel a kormány számára egyre költségesebbé válik a működés fenntartása. Ráadásul a kormány által meghatározott kamatlábak hatással vannak más típusú hitelekkel, például jelzáloghitelekkel vagy hitelkártyákkal kapcsolatos kamatokra is. Tehát, ha a kormány kamata emelkedik, az a háztartások és a vállalkozások számára is magasabb kamatokat jelent. A kisvállalkozások különösen érzékenyek lehetnek a hitelkondíciók változásaira, mivel a legtöbb amerikai otthon a 15 és 30 év közötti fix kamatozású szerződésekkel rendelkezik. Ha a vállalkozások nem jutnak hitelhez, az gazdasági növekedést gátolhat, és idővel munkahelyek elvesztéséhez vezethet. Az első alkalommal vásárlók és azok, akik szeretnének költözni, szintén magasabb költségekkel nézhetnek szembe. A Guernsey-i Igazgatók Intézete rámutatott, hogy a bérlés sokak számára alig hagy pénzt a megélhetésre. Az Egyesült Királyság inflációja ugyan csökkent, de még mindig meghaladja az Angol Bank 2%-os célját. Az Angol Bank által meghatározott kamatok pedig milliókat érintenek a jelzálog, kölcsön és megtakarítások terén. A Szövetségi Tartalék szóvivője szerint Trump vámintézkedései olyan mértékű bizonytalanságot generálnak, hogy nehéz előre jelezni a következő lépéseket. Guernsey inflációs rátája továbbra is magasabb, mint az Egyesült Királyság és Jersey esetében, a legfrissebb adatok szerint.

