
Spanyolország szigorít az Airbnb-n a nyári turizmus visszaesése miatt
A spanyol kormány bejelentette, hogy 66 ezer ingatlan hirdetésének eltávolítását kéri az Airbnb bérbeadási platformról, mivel úgy vélik, hogy ezek megsértik a turisztikai szálláshelyekre vonatkozó szabályozásokat. Ez a lépés a nyári szezon előtt, a túlzott turizmus ellen irányuló tüntetések közepette történt. A Kanári-szigeteken vasárnap tartott demonstráción több ezer ember gyűlt össze, hogy hangot adjon aggodalmainak a turizmus által okozott problémák miatt. Pablo Bustinduy, a társadalmi jogokért, fogyasztóvédelemért és a 2030-as Agenda ügyekért felelős miniszter kijelentette, hogy a szóban forgó bérlemények „sokféle normát megsértettek a turisták számára fenntartott lakhatásra vonatkozóan”.
A bejelentés hátterében egy madridi bíróság döntése áll, amely kimondta, hogy az Airbnb-nek azonnal el kell távolítania a piacon 4,984 ingatlant, amelyeket a minisztérium említett. Ezek az ingatlanok Spanyolország hat különböző régiójában találhatók: Madridban, Andalúziában, Katalóniában, Valenciában, a Baszkföldön és a Baleár-szigeteken. Bustinduy minisztériuma most arra vár, hogy a bíróságok további döntéseket hozzanak a fennmaradó körülbelül 60 ezer ingatlan ügyében, amelyeket jogellenesnek tartanak. A minisztérium szerint az általa azonosított ingatlanok vagy nem rendelkeztek engedélyszámmal, vagy hibás számot adtak meg, vagy nem pontosították a tulajdonos jogi státuszát, hogy megmutassák, professzionálisan vagy magánszemélyként bérelnek-e.
Bustinduy kijelentette, hogy a bíróság döntése „világos győzelem azok számára, akik a lakhatási jogok védelméért küzdenek”. Hozzátette, hogy „lehetséges biztosítani, hogy egyetlen gazdasági érdek se legyen fontosabb a lakhatásnál, és hogy egyetlen cég sem, bármilyen nagy vagy hatalmas legyen is, ne álljon a törvény felett”. Az elmúlt hónapokban a lakhatás kérdése vált a spanyolok legnagyobb aggodalmává, mivel a bérleti díjak folyamatosan emelkednek, különösen a nagyobb városokban. Az átlagos bérleti díj az elmúlt évtizedben megduplázódott, miközben a fizetések nem követték ezt a növekedést. A turisták számára fenntartott apartmanokat sokan a probléma fő okának tartják, mivel ezek megfosztják a helyi lakosokat a lakhatástól.
Spanyolország a világ második legnépszerűbb turisztikai célpontja Franciaország után, 2024-re 94 millió külföldi látogatót várnak, ami 13%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök már az év elején kijelentette, hogy „túl sok Airbnb van és nem elég otthon”, és ígéretet tett arra, hogy megakadályozza a turizmus céljából történő ingatlanhasználat „ellenőrizetlen” terjedését. Néhány helyi önkormányzat is lépéseket tett az Airbnb ellen. Barcelonai városháza bejelentette, hogy 2028 végére eltávolítja a 10,000 rövid távú turisztikai apartmant.
Más helyi hatóságok eltérő megközelítést alkalmaztak. Az elmúlt hónapokban az Airbnb megállapodásokat kötött a Kanári-szigetek, Ibiza és Murcia helyi hatóságaival, amelyek célja, hogy biztosítsák az ingatlantulajdonosok megfelelőségét a turisztikai bérbeadási szabályoknak. Az Airbnb reagált a bírósági döntésre és Bustinduy bejelentésére, hangsúlyozva, hogy fellebbezést nyújtanak be a döntések ellen, és hogy nem áll rendelkezésre bizonyíték a házigazdák szabályszegésére. A cég arra is hivatkozott, hogy a spanyol legfelsőbb bíróság 2022-es döntése szerint a hirdetési információk felelőssége a házigazdákat terheli, nem pedig a céget, amely „semleges közvetítő”, és nem ingatlanforgalmazó.
A vállalat egy szélesebb problémát is felvetett a spanyol lakhatási válsággal kapcsolatban. Egy szóvivő kijelentette: „A megfizethető lakhatás válságának gyökere a kereslet kielégítésére irányuló kínálat hiánya. A világ kormányai láthatják, hogy az Airbnb szabályozása nem enyhíti a lakhatási problémákat, és nem hoz vissza otthonokat a piacra – ez csak a helyi családokat sújtja, akik a bérbeadásból próbálnak megélni a megemelkedett költségek mellett.” Tavaly nyáron Spanyolországban protesthullám indult a túlzott turizmus ellen, különösen a lakhatásra gyakorolt hatása miatt. A külföldi látogatók száma gyorsan közelít a 100 millióhoz évente, így a feszültségek várhatóan továbbra is fennmaradnak a nyári időszakban. A Kanári-szigeteken vasárnap több ezer ember vonult az utcákra a „A Kanári-szigeteknek van határa” jelszóval. Mallorcán a Menys Turisme, Més Vida (Kevesebb turizmus, több élet) nevű csoport hasonló akciókat tervez, és június 15-re tüntetést hirdettek.

