Gazdaság,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most még mélyebbre süllyedt

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét készülnek az akciókra, előkerült a jól ismert élénk narancssárga mellényük és hangosítóik is, hogy újra megjelenjenek a nyilvánosság előtt. Az elmúlt három év során, amely alatt leveseket öntöttek, kukoricakeményítő festéket spricceltek, és számos utat blokkoltak, a klímaaktivisták csoportja az ország egyik legmegvetettebb kampányolószervezetévé vált. A szombati találkozón több száz aktivista részvételére számítanak London központjában. Azonban a megjelenésük ellenére a JSO összejövetelének jellege drámaian eltér az eddigiektől. Először is, az esemény létezése nem titok többé, másodsorban pedig valószínűtlen, hogy a korábbiakhoz hasonló tömeges zűrzavart okoznának. Valójában ez lesz az utolsó protestálásuk. A JSO saját szavaikkal élve „leveszik a fényvisszaverő mellényt”, és befejezik a polgári engedetlenség kampányát. A csoport hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcukat, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, már a kormány politikájává vált. Magán beszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy a zavaró tüntetések ellen bevezetett szigorú új hatalmak szinte lehetetlenné tették az olyan csoportok működését, mint a JSO.

Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, elmondta, hogy a szombati összejövetel „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, megbíztunk egymásban” – mondta. A JSO ünneplése nem csupán a csoport tagjaira korlátozódik. Sok ezer autós, akiknek az útját elzárták, vagy a nagy festmények ellen elkövetett támadások miatt felháborodott művészetkedvelők, és azok a sportrajongók és színházlátogatók, akiknek az eseményeit megzavarták, örömmel fogják látni a JSO távozását. A rendőrség is örül, hiszen a JSO tüntetéseinek felügyelete több ezer órát emésztett fel, és milliókba került. A Met Police 2023-as nyilatkozata szerint a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO végének bejelentése azonban számos kérdést vet fel, köztük azt is, hogy vajon valóban ez a zavaró klímaaktivizmus vége az Egyesült Királyságban, vagy a föld alá kényszerített aktivizmus új, még zavaróbb vagy kaotikusabb formákat szülhet. A stratégiai kérdés is fontos: a közvélemény aggodalma a bolygó jövője miatt ellenére sokan ellenségesek lettek a JSO-val szemben. Hogyan kerülheti el a klímamozgalom, hogy ez megismétlődjön? A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivisták csoportjait foglalta magában, akik célzott akciókat hajtottak végre maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozva. Az akcióknak azonban szigorú belső szabályai voltak: erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket. Az olyan vezetők, mint Roger Hallam, aki öt év börtönbüntetést kapott a forgalom megzavarásának megtervezéséért, úgy vélték, hogy a büntetés nyilvánosságra hozása kulcsszerepet játszik a figyelem felkeltésében.

A rendőrség, amelyet a közvélemény haragja és a negatív médiakép mozgósított, több hatalmat követelt a „zöld őrültek”, ahogy a Sun újság nevezte őket, és más tüntetők megfékezésére. A politikai vezetők figyelembe vették a kérést. A legnagyobb változás a 2022-es rendőrségi, bűnügyi, ítélkezési és bírósági törvény hozta, amely a „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatási zavarás okozása” bűncselekménnyé nyilvánította. A közszolgáltatás, mint például a „súlyos kényelmetlenség” vagy „súlyos zavarás” okozása most már potenciálisan komoly bűncselekménynek minősül. Az új törvények révén a hatóságok számára új jogi lehetőségek nyíltak meg, mint például a közszolgáltatás szándékos zavarására való összeesküvés vádja. Már az is, ha valaki zavaró akciót tervezett, jelentős börtönbüntetéssel járhatott. A következő évben a közrendi törvény szélesítette a rendőrség hatáskörét a tüntetések kezelésében.

A JSO végének bejelentése tehát nem csupán a csoport tagjainak, hanem a klímamozgalom egészének számára is fontos kérdéseket vet fel. Mivel a közvélemény támogatja a klímaváltozással kapcsolatos intézkedéseket, a JSO nem népszerű a társadalomban. A közelmúltban végzett YouGov felmérés szerint a megkérdezettek mindössze 17%-a volt kedvező véleménnyel a csoport tevékenységéről. A klímamozgalom jövőbeli stratégiája most komoly megfontolásokat igényel, mivel a JSO példája arra figyelmeztet, hogy a zavaró akciók nem mindig hozzák meg a kívánt eredményeket. Az új formák és megközelítések keresése elkerülhetetlenül a jövő kulcskérdéseivé válnak. Az aktivisták számára a cél továbbra is a klímaváltozás elleni hatékony fellépés marad, de a módszereknek alkalmazkodniuk kell a változó körülményekhez és a közvélemény érzékenységéhez.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük