Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok elveszíti tökéletes hitelminősítését a növekvő adósság miatt

Az Egyesült Államok elveszítette utolsó tökéletes hitelminősítését, miután a Moody’s, a vezető hitelminősítő ügynökség aggodalmát fejezte ki a kormány adósságának visszafizetési képessége miatt. A Moody’s a hitelminősítést ‘AAA’-ról ‘Aa1’-re csökkentette, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államok egymást követő kormányai nem tudták megfordítani a növekvő hiányokat és kamatköltségeket. A három ‘A’ minősítés a legmagasabb hitelképességet jelzi, ami azt mutatja, hogy az adott ország pénzügyi helyzete kiváló, és erős kapacitással rendelkezik adósságai visszafizetésére. A Moody’s már 2023-ban figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok AAA minősítése veszélyben van. A Fitch Ratings 2023-ban csökkentette az USA minősítését, míg az S&P Global Ratings már 2011-ben tette meg ezt.

A Moody’s közleménye szerint a leminősítés „a kormányzati adósság és a kamatfizetések arányának több mint egy évtizedes növekedését tükrözi, amely jelentősen magasabb szintet mutat, mint a hasonlóan minősített szuverén országok esetében”. A Fehér Ház reagálásában azt hangsúlyozta, hogy „a Biden-adminisztráció rendbe hozásán dolgozik”, miközben bírálta a Moody’s-t. Kush Desai, a Fehér Ház szóvivője úgy fogalmazott, hogy „ha a Moody’s-nak lett volna valamilyen hitelessége, nem maradtak volna csendben az elmúlt négy év fiskális katasztrófája alatt”.

A hitelminősítés csökkentése azt jelenti, hogy az országok valószínűbbé válhatnak a szuverén adósságuk nem teljesítésében, és általában magasabb kölcsönzési költségekkel kell szembenézniük. A Moody’s azonban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „kivételes hitelerejét megőrzi, mint a gazdaság mérete, ellenállóképessége és dinamizmusa, valamint a dollár folyamatos globális tartalékvalutaként betöltött szerepe”. A cég előrejelzése szerint a szövetségi adósság 2035-re a bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 134%-ára emelkedik, míg tavaly ez az arány 98% volt. A GDP a gazdasági tevékenységek összességét méri, amely magában foglalja a cégek, a kormányok és az emberek gazdasági tevékenységét egy adott országban.

A hitelminősítés csökkentése éppen egy olyan napon történt, amikor Donald Trump jelentős költségvetési törvénye meghiúsult a Kongresszusban. A Trump-féle „nagy, gyönyörű törvény” nem kapta meg a szükséges támogatást a Képviselőház költségvetési bizottságában, ahol néhány republikánus is ellene szavazott. Az amerikai gazdaság az év első három hónapjában zsugorodott, mivel a kormányzati kiadások csökkentek, míg az importok megugrottak, mivel a vállalatok siettek, hogy az árukat bejuttassák az országba a vámok bevezetése előtt. A kereskedelmi minisztérium adatai szerint a gazdaság éves szinten 0,3%-kal zsugorodott, ami éles visszaesést jelentett a korábbi negyedév 2,4%-os növekedéséhez képest.

Ez a helyzet újabb figyelmeztető jel az amerikai gazdaság számára, amely már évek óta küzd a növekvő deficit és a költségvetési problémák következményeivel. A Moody’s leminősítése nem csupán a kormányzati döntések következménye, hanem a globális gazdasági helyzet és a geopolitikai feszültségek is befolyásolják. A jövőbeni gazdasági kilátások tehát nemcsak az Egyesült Államok számára, hanem a nemzetközi közösség számára is fontosak, mivel a világ legnagyobb gazdaságáról van szó. A helyzet alakulása szoros figyelmet igényel, és a döntéshozók előtt álló kihívások egyre bonyolultabbá válnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4ge0xk4ld1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük