
India és Pakisztán feszültségcsökkentésének lehetőségei
Az India és Pakisztán közötti feszültségek újabb, aggasztó fordulatot vettek, amire a világ számos állama nyugalomra int. A helyzet jelenlegi alakulása arra utal, hogy a két ország közötti konfliktus már messze túlmutat a korábbi vitákon és összecsapásokon. Az indiai légicsapások után, amelyek során Pakisztán azt állította, hogy több indiai harci gépet is lelőttek, mindkét fél próbálta megvédeni saját álláspontját, ami mindkét országban a nacionalista retorika felerősödéséhez vezetett. Jelenleg a két szomszédos állam háborús helyzethez közelít, mint az elmúlt évtizedekben talán még soha.
Ayesha Siddiqa, a londoni King’s College pakisztáni tudósa figyelmeztetett arra, hogy a nemzetközi közösség csendje rendkívül veszélyes. „Bár a feszültségek évtizedek óta jelen vannak, most először találják magukat a felek olyan konfliktusban, amelyet senki nem figyel, és senki nem kényszerít arra, hogy álljanak le” – mondta. Az Egyesült Államok eddig is kulcsszerepet játszott a két ország közötti feszültségek csökkentésében, de a mostani helyzetben a washingtoni vezetés láthatóan nem foglalkozik annyira a konfliktussal. Marco Rubio, az amerikai külügyminiszter ugyan arra kérte Indiat és Pakisztánt, hogy csökkentsék a feszültséget, de JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke a Fox News-nak adott interjújában kijelentette, hogy az India és Pakisztán közötti potenciális háború „nem a mi üzletünk”.
A helyzet még bonyolultabbá válik, amikor figyelembe vesszük Kínát, amely szoros gazdasági és katonai kapcsolatokat ápol Pakisztánnal. Kína több mint 50 milliárd dollárt fektetett be Pakisztánba a Kína-Pakisztáni Gazdasági Folyosón keresztül, amely a kereskedelem fellendítését célozza. Emellett Kínának is vannak határvitái Indiával, és a két ország 2020-ban már tapasztalt egy határincidenset a Himalájában. Ennek ellenére Kína India második legnagyobb kereskedelmi partnere. Shen Dingli, a sanghaji nemzetközi kapcsolatok szakértője arra figyelmeztetett, hogy ha az Egyesült Államok nem érdekelt a feszültségek csökkentésében, akkor más állandó tagoknak, például az ENSZ Biztonsági Tanácsának is be kellene lépnie a helyzet kezelésébe.
A Közel-Kelet államai, mint például Szaúd-Arábia és Katar, szintén fontos szereplők lehetnek a konfliktus enyhítésében, mivel közeli kapcsolatokat ápolnak mindkét országgal. Szaúd-Arábia külügyminisztere, Adel Al-Jubeir május 7-én látogatott Delhi-be, hogy megbeszélje a feszültségeket. Az indiai külügyminiszter, Subrahmanyam Jaishankar úgy nyilatkozott, hogy jó megbeszélést folytattak, amely során a szaúdi miniszter megosztotta India nézőpontját a terrorizmus elleni fellépésről.
A jelenlegi konfliktus egyik lehetséges megoldása az lehet, ha mindkét fél képes „győzelmet” hirdetni, ezzel is megnyugtatva saját közönségét. India azt állítja, hogy a Pakisztán területén végrehajtott rakétacsapások a múlt hónapban történt támadásért felelősök felelősségre vonásának részei. A nyugalom helyreállítása érdekében India máris kijelentette, hogy elérte céljait, és most Pakisztánon a sor, hogy reagáljon. A pakisztáni hadsereg, amely szeretné megmutatni, hogy képes megvédeni hazáját, próbálja igazolni a katonai akcióikat, beleértve az indiai légierő öt gépének lelövését egy légiharc során.
A konfliktus eszkalálódása miatt a világ vezetői folyamatosan a „mérséklet” gyakorlatát sürgetik, miközben a BBC tudósítói már a frontvonalon is megjelentek, ahol az indiai légicsapások következtében házak romba dőltek. Az indiai kormány, bár nem ismeri el a légierő veszteségeit, folyamatosan hangsúlyozza, hogy a helyzet irányítása rajtuk múlik. A jövő azonban bizonytalan, mivel a két nukleáris hatalom közötti feszültségek egyre inkább elérhetik a robbanáspontot.

