Hírek,  Mindennapok

Könnyebbülés Kasmírban, de a BBC a gyászoló családok hangját is meghallja

Nimra, a tizenhat éves lány, a pakisztáni Kasmírban él, és szemtanúja volt a legutóbbi indiai rakétatámadásoknak, amelyek gyakorlatilag megváltoztatták az életét. Az események akkor kezdődtek, amikor az indiai rakéták csapódni kezdtek a mecsethez, mindössze néhány méterre a családja otthonától. A lány, aki alig pár perccel korábban ébredt a robbanásokra, megdöbbenve nézte, ahogy az egyik rakéta leszakítja a mecset minaretjét. Ekkor még nem tudta, hogy őt is eltalálta egy repeszdarab, amely a mellkasánál fúródott meg. Amikor a családja végre eljutott a közeli nagynénje házába, valaki felkapcsolta a telefonját, és ekkor derült ki a borzalmas valóság – Nimra ruhája véres lett, az eredetileg rózsaszín és fehér ruhadarab most már piros foltokkal volt tele. A lány, miközben a mellkasát szorította, úgy érezte, ha elengedi, minden, ami bent van, ki fog jönni.

Nimra története csak egy a sok közül, amelyek a két nukleáris hatalom, India és Pakisztán közötti évtizedek óta tartó konfliktus legújabb és legvéresebb eseményeinek részét képezik. Az indiai rakétatámadásokra válaszul Pakisztán is tűz alá vette India területét, és a családok, mint MN Sudhan 72 éves nagypapa, menekülni kezdtek. Sudhan unokája, a 13 éves Vihaan a menekülés közben vesztette életét, amikor az autójukra egy gránát csapott le, és a shrapnel azonnal megölte a fiút. Az események után Sudhan így nyilatkozott: „A jövőnk ott és akkor összetört. Most már csak a gyász maradt számunkra.” Az indiai hatóságok a legutóbbi támadások mögött terrorista csoportokat láttak, amelyek közül legalább kettőt pakisztáni állampolgárként azonosítottak.

A konfliktus négy napig tartott, és a tűzharcok mindkét oldalon folytatódtak. Az indiai kormány kezdetben sikeresnek ítélte meg a rakétatámadásokat, amelyek célpontjai között szerepelt egy mecset is, amelyet India militáns táboraként azonosított. A pakisztáni légierő azonban felkészült volt a támadásokra, és állításuk szerint több indiai harci gépet is kilőttek. Az indiai kormány forrásai szerint a hadműveletek sikeresek voltak, de a pakisztáni források is megerősítették, hogy készen álltak a válaszra.

A helyzet súlyosságát tovább fokozta, hogy a két ország határvonalán, a Line of Control (LoC) mentén élő emberek szenvedtek a legjobban. A helyiek, akik évek óta viszonylag békében éltek, most ismét a háború szélére kerültek. Az indiai és pakisztáni kormányok mindkét oldalon tagadták, hogy a civileket célozták volna meg, de a BBC riporterei a helyszínen beszéltek azokról a családokról, akik a harcok közepette veszítették el szeretteiket.

A tűzszünet, amelyet az Egyesült Államok és más nemzetközi szereplők közvetítettek, május 10-én érkezett, és végül megakadályozta a teljes körű konfliktus kirobbanását. Azonban a családok, akik az indiai és pakisztáni oldalakon éltek, már elvesztették a biztonság érzését, amelyet az utolsó tűzszünet óta tapasztaltak. A konfliktus során legalább tizenhat ember halt meg az indiai oldalon, míg Pakisztán negyven civil haláláról számolt be.

A térségben élők, mint Sanam, aki elvesztette az édesanyját, arra kérik a kormányokat, hogy biztosítsák a civilek védelmét, ha háborúra készülnek. A fiatal lány szavai megdöbbentőek: „Azoknak, akik kényelmükből háborút követelnek, a határra kellene menniük, hogy lássák, mit jelent a háború valójában.” A helyi kormány képviselője, Sajjad Shafi, elmondta, hogy mindent megtett, hogy az embereket evakuálja, de a korábbi támadások miatt már késlekedtek a figyelmeztetések.

A legutóbbi konfliktus újra megmutatta, mennyire törékeny a béke India és Pakisztán között, és a globális közösség aggodalmát fejezte ki a helyzet eszkalálódása miatt. Az amerikai kormány reakciója, miszerint a potenciális háború nem az ő ügyük, azt jelzi, hogy a nemzetközi közösség is jelentős kihívásokkal néz szembe, amikor a két ország közötti feszültségek kezelése kerül szóba.

A történelem során mindkét fél számos alkalommal próbálta megoldani a Kasmírral kapcsolatos vitákat, de a helyzet folyamatosan romlik. Az emberek, akik a LoC mentén élnek, nap mint nap a háború és a béke határvonalán egyensúlyoznak, és a legutóbbi események csak megerősítik a régió instabilitását.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgvr4r5d2qo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük