Gazdaság,  Hírek

Kormányzati bejelentés a költségvetési megállapodásról

A költségvetés elkészítésével kapcsolatosan Josef Schellhorn, a NEOS államtitkára és más résztvevők egyetértenek abban, hogy a jelenlegi helyzet miatt nehéz feladat állt előttük. Schellhorn megjegyezte, hogy az örökség, amellyel dolgozniuk kellett, „őrült nehéz” volt, míg Schmidt hangsúlyozta, hogy a kormány megalakulásakor még nem volt világos a hiány mértéke.

Pröll, a költségvetésért felelős politikus, négy fő irányvonalat emelt ki a költségvetés kidolgozása során, amely a „legnagyobb csomag az elmúlt évtizedekben”. Ezen irányvonalak között szerepel a „teljesítmény a túlzott támogatás helyett”, a „méltányos konszolidáció”, a jövőbe való befektetés, valamint a struktúrában és a közigazgatásban esedékes reformok.

A költségvetés tervezetében hangsúlyos szerepet kap, hogy az állami közigazgatás idén 1,1 milliárd euróval, míg a következő évben 1,3 milliárd euróval hozzájárul a költségvetés konszolidációjához. Kérdéses maradt azonban, hogy a közszolgák bérének emelését a tervezett infláció felett meg tudják-e valósítani. Pröll utalt Christian Stocker, az ÖVP kancellár szavaira, aki minden lehetőséget nyitva hagyott. A munkaerőpiac helyzetét illetően hangsúlyozták, hogy összességében nem nőhet a közszolgák létszáma.

A közszolgák nem mutattak hajlandóságot a megállapodott bérszerződés módosítására. A Közszolgák Szakszervezetének (GÖD) egy közleménye szerint „a bérmegállapodás érvényes és hatályos”. A megállapodás értelmében 2026-ban a bérek 0,3%-kal az infláció fölé lesznek emelve, miután az idei évben ugyanezen érték alatt nőttek. A bérmegállapodás a közszolgák munkájának elismerését jelzi, és a zöldek is támogatták a közszolgák ügyét.

Schellhorn optimizmusa a közigazgatási reformokkal kapcsolatban is megnyilvánult. Wilfried Haslauer, a tartományi vezetők konferenciájának elnöke, és Johannes Pressl, a települési szövetség vezetője megerősítette a reformok iránti elkötelezettségüket: „Itt sok bizalom alakult ki.” A költségvetés elfogadása után el kell kezdeni a támogatások átvizsgálását, amit Schellhorn úgy fogalmazott meg, hogy „itt machetével kell belevágni”.

A költségvetési tervezet bevételi oldalát is érintették, Schellhorn hangsúlyozta, hogy „mindenkinek ki kell vennie a részét” a költségvetés konszolidálásában, utalva az energiacégekre kivetett különadó bevezetés

Forrás

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük