Gazdaság,  Hírek

Mikor csökkennek újra a kamatok?

A Bank of England legutolsó, májusi ülésén 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette az alapkamatot, ezzel 2025 második kamatcsökkentését hajtotta végre. Elemzők arra számítanak, hogy az intézmény Monetáris Politikai Bizottsága a következő hónapokban további csökkentéseket is bejelenthet. Az alapkamat változása közvetlen hatással van a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamatlábaira, így milliók életére. Az alapkamat megmutatja, mennyibe kerül a pénz kölcsönzése, vagy mennyi jutalmat kapunk a megtakarításaink után. A Bank of England alapkamatát az határozza meg, hogy mennyit kér más bankoktól és építési társaságoktól a pénz kölcsönzésért, és ez befolyásolja, hogy ők mennyit kérnek el a saját ügyfeleiknek a hitelekért, mint például a jelzáloghitelek, illetve mennyit fizetnek a megtakarítások után.

A Bank célja, hogy a brit inflációt, amely az árak időbeli növekedését jelenti, 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank dönthet a kamatok emeléséről, hogy ösztönözze az embereket a kevesebb költésre, ezzel csökkentve a termékek és szolgáltatások iránti keresletet, ami korlátozza az árak emelkedését. Amint az infláció eléri vagy megközelíti a célt, a Bank dönthet a kamatok fenntartásáról vagy csökkentéséről, hogy ösztönözze a fogyasztást és a gazdasági növekedést. Azonban nehéz pontosan megjósolni, hogy mi fog történni a kamatokkal a középtávú időszakban. A legfontosabb inflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI), 2025 márciusában 2,6%-on állt, ami enyhe csökkenést mutat az előző hónaphoz képest. Bár ez messze van a 2022 októberében elért 11,1%-os csúcstól, az infláció továbbra is a 2%-os célérték felett van.

A Bank figyelembe veszi a brit gazdaság általános teljesítményét is, különösen a globális gazdasági helyzet változásait, amelyet jelentősen befolyásoltak az Egyesült Államokban bevezetett széleskörű vámok. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban azt nyilatkozta, hogy fokozatos és óvatos megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésében. Ugyanakkor az amerikai vámok által okozott bizonytalanság miatt a brit kamatok várhatóan a vártnál alacsonyabb szintre csökkenhetnek, miközben a Bank próbálja ösztönözni a gazdaságot. Néhány elemző úgy véli, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.

A brit háztartások körülbelül egyharmadának van jelzáloghitele, a kormány angol lakásfelmérése szerint. Kb. 600 ezer ingatlantulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely „követi” a Bank of England kamatát, így az alapkamat legutóbbi változása azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Átlagosan 29 fonttal olcsóbbá váltak a havi törlesztések. Ugyanakkor a jelzáloghitelek túlnyomó többsége fix kamatozású. Mivel a havi törlesztések nem azonnal reagálnak a kamatváltozásokra, a jövőbeli ajánlatok viszont már érzik a hatását. A jelzálogkamatok továbbra is jóval magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében. 2023 május 8-án a két éves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14% volt, míg az ötéves kamat 5,08%-ra rúgott. A két éves követő kamat átlagosan 5,15%-on állt. Ez azt jelenti, hogy sok új lakásvásárlónak és refinanszírozónak jelentős többletköltségei vannak ahhoz képest, mintha néhány évvel ezelőtt vette volna fel a hitelt. Évente átlagosan 800 ezer 3%-os vagy annál alacsonyabb kamatozású fix jelzálog várhatóan lejár 2027 végéig, ami éles költségnövekedést jelent a kölcsönzők számára.

A Bank of England kamatai hatással vannak a hitelkártyákra, banki kölcsönökre és autóhitelekre is. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamatlábaikat, ha a Bank kamatcsökkentései miatt olcsóbbá válik a kölcsönzés. Azonban ez a folyamat általában lassan zajlik. A megtakarításokra is hatással van az alapkamat, hiszen egy csökkenő alapkamat általában a bankok és építési társaságok által kínált hozamok csökkenését jelenti. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető megtakarítási számlán 3% évente. Bármilyen csökkentés különösen érintheti azokat, akik a megtakarításaik után kapott kamatra támaszkodnak jövedelmük kiegészítéseként.

Az Egyesült Királyság az elmúlt években a G7 csoport legmagasabb kamatlábait kínálta. 2024 júniusában az Európai Központi Bank elkezdte csökkenteni a fő kamatát a eurozónában, amely 4%-os csúcsról 2,25%-ra csökkent. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve 2024 második felében három alkalommal csökkentette a kamatokat, de azóta változatlanul tartja azokat, hivatkozva az amerikai vámok által generált bizonytalanságra. Andrew Bailey megerősítette, hogy nem nyilatkozik a Brexit ügyében, de szerinte a brit-európai kereskedelem poszt-Brexit csapásának visszafordítása „kedvező” lenne.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c3dky111m40o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük