Gazdaság,  Hírek

Nagy szélenergia-projekt leállítása: csapás a megújuló energia terjedésének

A dán Orsted energiaipari vállalat nemrég bejelentette, hogy leállítja a Hornsea 4 néven ismert, hatalmas szélfarm fejlesztését Kelet-Yorkshire partjainál. Ez a projekt, ha megvalósul, a világ egyik legnagyobb offshore szélerőművévé válhatott volna, 2,4 GW-os potenciális kapacitásával, ami több mint egymillió háztartás energiaellátásához elegendő. Az Orsted szóvivője hangsúlyozta, hogy a projekt már nem gazdaságos, annak ellenére, hogy a brit kormány 15 éves szerződést írt alá, amely garantálta a termelt energia árának megvásárlását egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság offshore szélenergia szektora az utóbbi években drámai költségnövekedéssel szembesült, amelyet a kormány is elismert. A Energia Biztonsági és Nettó Zéró Minisztérium (DESNZ) szóvivője kifejtette, hogy tisztában vannak a globálisan magas infláció és az ellátási láncok korlátozásainak iparra gyakorolt hatásaival Európában.

A Hornsea 4 leállítása már a második ilyen eset az Egyesült Királyságban, mivel a svéd Vattenfall vállalat júliusban leállította egy 1,4 GW-os szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, szintén a növekvő költségek miatt. E projektet a német RWE energiaipari cég vásárolta meg, amely bejelentette, hogy folytatni kívánja a fejlesztést. Az offshore fejlesztők előtt álló kihívások azonban komoly kérdéseket vetnek fel a brit kormány tiszta energia célkitűzéseinek megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely célok között szerepel, hogy 2030-ra a megújuló energiaforrások arányát 95%-ra emeljék. Jelenleg az Egyesült Királyság energiaigényének kicsit több mint fele szélből, napenergiából, nukleáris energiából és biomasszából származik.

A kormány célja, hogy öt éven belül drámaian növelje az offshore szélenergia kapacitását, sőt megduplázza a szárazföldi szél- és napenergia mennyiségét is. A becslések szerint ehhez jelentős fejlesztések szükségesek az elektromos hálózatban is, beleértve 620 mérföld új vezeték és további alállomások telepítését. A helyi közösségek azonban sok esetben ellenállnak a nagyobb energia-infrastruktúrák kiépítésének közelsége miatt, mivel aggódnak azok hatásai miatt.

Szakértők, köztük a Konzervatív és Reform pártok képviselői is megkérdőjelezik a 2030-as cél megvalósíthatóságát. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdasági politikai professzora régóta figyelmeztet arra, hogy a szükséges infrastruktúra kiépítése a tervezett ütemezésben szinte lehetetlen. „Ha nem tudják teljesíteni a nagyon rövid távú célokat, az maximalizálja a költségeket” – hívta fel a figyelmet. Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz” lesz, de szerinte egy „Herkulesi erőfeszítéssel” mégis teljesíthető.

Ed Miliband, az energiaügyi miniszter is elismeri, hogy a kormány terve ambiciózus és ellentmondásos, de hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen a költségek csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaszektorbeli biztonság biztosítása érdekében. A brit kormány bejelentette, hogy együtt kíván működni az Orsted céggel a Hornsea 4 projekt „újraindítása” érdekében, és továbbra is bízik abban, hogy a tiszta energia küldetése elérhető. „Erős projektportfóliónk van a tiszta energia 2030-as megvalósítása érdekében, és küldetés-orientált megközelítésünk lehetővé teszi, hogy navigáljunk a globális nyomások és a kereskedelmi döntések között a céljaink elérése érdekében” – mondta a kormány szóvivője. Az Egyesült Királyság előtt álló kihívások tehát nem csekélyek, de a kormány törekvései továbbra is aktívak, és a jövőbeli energiaellátás szempontjából kulcsfontosságúak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük