Gazdaság,  Tech + Tudomány

Örményország Silicon Valley-t épít a Kaukázusban

Örményországban a technikai oktatás már korán kezdődik, és ez a gyakorlat egyre inkább elterjedt a fiatalok körében. Jereván külvárosában egy háromszintes állami iskola tantermében találkozhatunk Slavikkal, aki mindössze kilenc éves, de már bemutatja legújabb találmányát – egy dobozt három LED fénnyel. Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki a csoportot vezeti, büszkén mesél Slavikról: „Már tudja, hogyan kell irányítani a készüléket, és a programozási nyelvet is elsajátította. A kódot ő írta.” A teremben más fiatalok is aktívan részt vesznek a bemutatókon: Eric és Narek, akik 14 évesek, egy okos üvegház modellt mutatnak be, amely a hőmérsékletet figyeli és automatikusan szabályozza a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. A többi gyerek is szívesen mutatja be saját találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthon projekteket.

Tizenegy éves Arakel egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amelyen egy kihúzható ruhaszárító van. „Ezzel megkönnyítettem anyukám dolgát, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor” – mondja büszkén. „Amikor esik az eső, a ruhaszárító a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.” Ezek a fiatal feltalálók eddig az Armath program keretében vették igénybe az oktatást, ahol programozást, robotikát, kódolást és 3D modellezést tanulnak. Az Armath program 2014-ben indult, és az angol „gyökér” jelentését hordozza. Jelenleg 650 Armath labor működik az ország iskoláiban, amelyeket a Fejlett Technológiai Vállalkozások Uniója (UATE) indított el, képviselve több mint 200 magas technológiai céget Örményországban.

Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója, a jövőt illetően ambiciózus tervekről beszél: „A célunk, hogy Örményországot egy technológiai központtá tegyük, amely a legnagyobb értékeket nyújtja az országnak és a világnak.” Jelenleg körülbelül 4000 technológiai cég működik az országban, és az Armath program a UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának része. A program keretében a magánszektor segítségével tőkét vonnak be, hogy az iskolákban Armath laborokat alakítsanak ki, valamint az ehhez szükséges berendezéseket is ingyenesen biztosítják. A helyi kormányzat évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít a technikai oktatók bérének kifizetésére. Jelenleg több mint 600 oktató és 17 000 aktív diák vesz részt a programban, és a cél az, hogy évente 5000 tehetséges fiatal váljon mérnökké.

Örményország, amely 2,7 millió lakosával a legkisebb ország a Dél-Kaukázusban, nem rendelkezik természetes erőforrásokkal vagy tengeri kijárattal, mivel évtizedek óta zárva állnak a határok szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal a megoldatlan területi viták miatt. Azonban a Szovjetunió idején Örményország a matematika és a számítástechnika központja volt. 1956-ban Jerevánban megalapították a Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, amely 1960-ra két elsőgenerációs számítógépet fejlesztett ki. Manapság az ország ebből a hagyományból táplálkozva kívánja átalakítani magát a Kaukázus technológiai központjává.

A tech szektor fejlődését az örmény diaszpóra is segíti, hiszen a világon élő örmények és örmény származású emberek körülbelül 75%-a más országokban él. Az Egyesült Államokban például 1,6 millió ember található, akik örmény származásúak, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate kockázati tőkealap programigazgatója, elmondja, hogy az amerikai cégek vezetői között gyakoriak az örmény származásúak. A SmartGate segítségével örmény vállalkozók léphetnek be az amerikai piacra, ahol a helyi kapcsolatok és kultúra ismerete elengedhetetlen a sikerhez.

A 2022-es orosz-ukrán háború következtében Örményországba érkező orosz IT szakemberek számos új lehetőséget hoztak az ország technológiai szektorába. Az NVIDIA, az amerikai chipgyártó óriás, szintén Örményországba helyezte át orosz irodáját, ami különösen izgalmas fejlemény az örmény tech ökoszisztéma számára. Azonban Vasily, egy orosz IT tanácsadó, figyelmeztet arra, hogy Örményországban a költségek magasak, és szükséges a vállalatok adóterheinek csökkentése ahhoz, hogy az IT cégek hosszú távon is az országban maradhassanak. Ennek ellenére a jövő optimizmusa megmarad, hiszen a tech szektor fejlődése ígéretesnek tűnik, és a helyi startupok, mint például a Service Titan, amely a New York-i tőzsdére lépett, már több mint 10 milliárd dollárt érnek. Az ország technológiai jövője tehát világos, és a fiatal tehetségek képzése kulcsfontosságú ennek a potenciálnak a kiaknázásában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük