Hírek,  Tech + Tudomány

Technológiai cégek: Frissítsenek algoritmusokat és korhatárokat, különben büntetés vár rájuk

A brit médiát szabályozó hatóság, az Ofcom megerősítette, hogy a weboldalaknak módosítaniuk kell az algoritmusokat, amelyek a fiatalok számára ajánlanak tartalmakat, és be kell vezetniük szigorúbb életkor-ellenőrzéseket, különben jelentős bírságokra számíthatnak. Az Ofcom legfrissebb nyilatkozata szerint a „Gyermekek Kódexei”, amelyek végleges verzióját most publikálták, „átfogó új védelmet” kínálnak a fiatalok számára. Azok a platformok, amelyek pornográf tartalmakat közvetítenek, vagy olyan anyagokat kínálnak, amelyek az öngyilkosságra, önsértésre vagy evészavarokra ösztönöznek, különösen szigorú intézkedéseket kell, hogy hozzanak annak érdekében, hogy megakadályozzák a gyerekek hozzáférését ezekhez a tartalmakhoz.

Dame Melanie Dawes, az Ofcom vezetője a BBC Radio 4 Today programjában elmondta, hogy ez egy „játékváltó” lépés, azonban a kritikák szerint a korlátozások nem elégségesek, és „keserű pirulát jelentettek a közvélemény számára”. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, amelyet lánya emlékére alapított, aki 14 évesen öngyilkosságot követett el, kifejezte csalódottságát a kódexek ambíciójának hiánya miatt. Dame Melanie azonban hangsúlyozta, hogy az életkor-ellenőrzések az első lépés, hiszen „ha nem tudjuk, hol vannak a gyerekek, nem tudunk nekik más élményt nyújtani, mint a felnőtteknek.” Kiemelte, hogy az interneten és a valós életben sincs olyan megoldás, amely teljes mértékben biztosítaná a biztonságot, de ez a lépés jelentős változást hozhat.

A szabályozó vezetője elismerte, hogy vannak olyan cégek, amelyek „vagy nem értik, vagy nem akarják” megérteni a helyzet komolyságát, de hangsúlyozta, hogy a Kódexeknek jogi erejük van. „Ha ezek a cégek a brit közönséget kívánják szolgálni, és különösen, ha a 18 éven aluliaknak szeretnék nyújtani a szolgáltatásaikat, akkor változtatniuk kell a működésükön.” Victoria Baines, a Facebook egykori biztonsági tisztje a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy ez „a helyes irányba tett lépés”. Hozzátette: „A nagy technológiai cégek valóban foglalkoznak ezzel, így pénzt és embereket is áldoznak a megoldásokra.”

Peter Kyle, a technológiai miniszter a szabályok kulcsfontosságú elemének a gyermekeknek bemutatott online tartalmakat meghatározó algoritmusok kezelését nevezte meg. „A gyerekek többsége nem keres ilyen anyagokat, azok egyszerűen csak megjelennek az ő hírfolyamukban” – mondta a BBC Radio 5 Live adásában. Kyle külön megemlítette, hogy vizsgálja a közösségi média időkorlátozásának lehetőségét a 16 éven aluliak számára, de hangsúlyozta, hogy nem akar olyan lépéseket tenni, amelyek mélyreható hatással lennének minden egyes gyermek életére anélkül, hogy megfelelő bizonyíték állna rendelkezésre.

A platformokra vonatkozó új szabályok a Parlament jóváhagyására várnak az Online Biztonsági Törvény keretein belül. Az Ofcom szerint a szabályok több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaznak, amelyeket a technológiai vállalatoknak be kell tartaniuk. Ha a cégek nem tartják be a szabályokat, az Ofcom „jogosultságot kap arra, hogy bírságokat szabjon ki, és súlyos esetekben bírósági végzést kérjen, amely megtiltja a weboldal vagy applikáció brit elérhetőségét”.

A gyermekvédelmi jótékonysági szervezet, az NSPCC üdvözölte a Kódexeket, mondván, hogy ez „fordulópont a gyermekek online biztonságában”, de arra kérte az Ofcomot, hogy menjen tovább, különösen a titkosított üzenetküldő alkalmazások esetében, ahol a platformok nem látják, hogy mi történik. A gyerekek közül a 13 és 15 év közötti lányok körében egyötödük számolt be problémákról, míg a fiúknál ez az arány tíz százalék. Az új szabályok bevezetése tehát kulcsfontosságú lépés a fiatalok online védelmében, és remélhetőleg hozzájárul ahhoz, hogy biztonságosabb környezetet teremtsenek számukra az internet világában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yljn2vkn1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük