
Tényleg leállt a Just Stop Oil a levesek dobálásával?
A Just Stop Oil (JSO) nevű klímavédelmi csoport bejelentette, hogy április végén feloszlik, ami jelentős visszhangot váltott ki az Egyesült Királyságban és azon túl. A csoport aktivistái, akiket sokan figyelemfelkeltő fanatikusoknak és vandalizmusra hajlamos csoportnak tartanak, számos vitát generáltak a közvéleményben. A JSO akciói sokszor zűrzavart okoztak, és sokan gyűlölik őket a közlekedést akadályozó, közvetlen akcióik miatt. A csoport azonban úgy véli, hogy győzelmet arattak, mivel követelésük, miszerint ne adjanak ki új olaj- és gázlicenceket, mára kormányzati politikává vált.
Hayley Walsh, 42 éves oktató és háromgyermekes anya, izgatottan ült a közönség soraiban a Theatre Royal Drury Lane-ben, ahol Sigourney Weaver Shakespeare A vihar című darabjában debütált. Ez a pillanat azonban Hayley számára nem csupán színházi élmény volt; ő a JSO aktivistájaként egy saját drámát tervezett. Amikor Weaver Prospero karaktere felhívta a közönséget, Hayley és Richard Weir, egy 60 éves gépészmérnök, hirtelen felugrottak a helyükről, és a színpadra rohantak, ahol konfetti ágyúkat lőttek ki, és egy hatalmas transzparenst bontottak ki, amelyen az állt: „Több mint 1,5 fok globális hajótörés”. Ez a felirat a globális hőmérséklet-emelkedés szimbolikus 1,5 Celsius-fokos küszöbét jelölte, ami 2024-ben valósult meg, és a színházi darab hajótörés témájára is utalt. A JSO akciói tipikus példái voltak a csoport által alkalmazott figyelemfelkeltő stratégiának, amely a közvetlen akciókra épít.
A közönség reakciója is tipikusnak mondható: sokan fújoltak, míg mások „idiótákat” kiabáltak. A JSO, amely az Egyesült Királyságban alapított környezetvédelmi aktivista csoport, célja a fosszilis energiahordozók kitermelésének leállítása, és a közvetlen akciók révén igyekeznek felhívni a figyelmet ügyükre. A csoportot a sajtóban „bűnöző kultuszként” emlegetik, aktivistáikat pedig „ökológiai őrültként” titulálják. Az akcióik között szerepelt, hogy leveslevet dobtak egy Van Gogh-kiállításra, krétaport robbantottak a Sheffieldi Világ Snooker Bajnokság alatt, vagy éppen a Brit Könyvtárban összetörték a Magna Carta egy példányát.
A JSO akciói közül a közlekedési blokádok váltották ki a legnagyobb felháborodást. 2022 novemberében 45 JSO-tag mászott fel hídokra a M25-ös autópálya környékén, ami több mint négy napra súlyosan megzavarta a forgalmat. Ennek következtében sokan lekésték a repülőjárataikat, orvosi időpontjaikat és vizsgáikat, miközben több ezer autós órákig várakozott. A londoni rendőrségnek a rendbontás kezelése több mint 1,1 millió fontjába került.
A JSO az Extinction Rebellion (XR) nevű csoportból nőtt ki, amely 2018-ban alakult, és tömegeket vonzott az utcákra, hogy ellenállási „fesztiválokat” tartsanak. Az XR akciói a sajtó figyelmét is felkeltették, de a rendőrség is mérgét fejezte ki a helyzet miatt. A JSO megalakulása óta új, radikálisabb megközelítést keresett, amely a civil engedetlenség klasszikus példáira épített.
A JSO hivatalosan 2022. február 14-én alakult meg, és azóta számos akciót hajtott végre, amelyek hatalmas médiavisszhangot generáltak, de egyúttal széles körű ellenállást is kiváltottak. A rendőrség új jogszabályokat vezetett be, hogy megbirkózzon a csoport akcióival, és számos aktivista került börtönbe, mivel az elítéltek közül többen többszörös börtönbüntetést kaptak az M25-ös akciók miatt.
A JSO vezetősége azonban tagadja, hogy a csoport feloszlása a nyomás következménye lenne. A csoport nyilvános álláspontja szerint győzelmet arattak: követelésük, hogy ne adjanak ki új olaj- és gázlicenceket, most már kormányzati politikává vált. A brit kormány ugyanakkor tagadja, hogy a JSO-ra reagálva hozta volna meg döntéseit, és hangsúlyozza, hogy az olaj- és gáztermelésnek hosszú távú jövője van az energiamixben.
A JSO aktivistái között egyetértés van abban, hogy a klímaválság tovább mélyült, és néhányan titkosabb, radikálisabb akciókba kezdhetnének a jövőben. Egy új csoport már bejelentette, hogy szabotázs kampányt tervez a fosszilis energiahordozók kulcsfontosságú infrastruktúrája ellen. A JSO aktivistái azonban úgy vélik, hogy a civil engedetlenség elveit követve kell cselekedniük, és nem terveznek átlépni egy új, erőszakosabb irányba.
A JSO legnagyobb népszerűségnek örvendő arca, Roger Hallam, aki az M25-ös akciók miatt elítélt aktivisták egyike, egy börtöncellából üzent, elismerve, hogy a csoport hatása eddig csak „marginalizált” volt. Hallam szerint a probléma nem az aktivisták hiányos próbálkozásaiban rejlik, hanem a brit elit és vezetők felelősségvállalásának hiányában a klímaválság kezelésében. A JSO április végén tervezett utolsó demonstrációja pedig a csoport utolsó akciójaként vonul be a történelembe, de az aktivisták szerint lehetséges, hogy a jövőben új név alatt és új célokkal térnek vissza a színpadra.

