
XIV. Leo pápa első miséjén a templomot a sötét éjszakák világítótornyának nevezte
A katolikus egyház új vezetője, XIV. Leo pápa, első miséje során sürgette a híveket, hogy „küzdjenek a hit hiánya ellen”. E szavakat a Vatikánban mondta el, egy nappal azután, hogy megválasztották a katolikus egyház 267. pápájává, és az első amerikai származású vezetővé. Leo figyelmeztetett arra, hogy egyre többen fordulnak el a vallástól, helyette a technológia, a pénz, a siker, a hatalom és az élvezet felé orientálódnak. Ezen a nehéz időszakon a pápa feladatának tekinti, hogy a katolikus egyház hűséges adminisztrátora legyen, amely világítótornyaként szolgál a világ sötét éjszakáiban.
A 69 éves pápa, akit Robert Francis Prevost néven ismertek eddig, a világ 1,4 milliárd katolikusának ünneplése közepette lépett színre. Az Egyesült Államokban és Peruban, ahol 20 éven át szolgált, örömteli kiáltásokkal fogadták választását. Pénteki prédikációjában Leo hangsúlyozta, hogy sok helyen a keresztény hit már „abszurdnak” számít, mivel a hatalom, a gazdagság és a technológia dominálja a társadalmat. Ugyanakkor pontosan ezekben a környezetekben van szükség a missziói munkára. „A hit hiánya gyakran tragikusan együtt jár az élet értelmének elvesztésével, a könyörület elhanyagolásával, az emberi méltóság megdöbbentő megsértésével, a család válságával és sok más sebből adódó szenvedéssel, amelyek társadalmunkat sújtják” – mondta olasz nyelven elmondott beszédében.
A pápa fehér papi ruhát viselt, amelyet arany díszítések ékesítettek, miközben a Sixtus-kápolnában a kardinálisok előtt beszélt. Az eseményt élőben közvetítette a Vatikáni közszolgálat. A homília előtt, egy nem előre megírt köszöntésben, Leo a kardinálisok összetartására is felhívta a figyelmet, angolos akcentussal elmondva: „Tudom, hogy minden egyes kardinálisra számíthatok, hogy velem együtt járjon”. A választási folyamat során, amely több hét várakozás után zajlott, a korábban ismeretlen Prevost a Szent Péter téren mutatkozott be a világnak, miután a konklávé második napján fehér füst szállt fel a Vatikán kéményéből. A téren összegyűlt hívek örömmel üdvözölték a pápát, amikor megjelent a Szent Péter-bazilika erkélyén.
Első szavaiban Leo egy „misszionárius” egyház vízióját vetítette előre, amely „hidakat épít, párbeszédet folytat és mindig nyitott”. Utalt elődjére, a nemrég elhunyt Ferenc pápára is, amikor a békéért emelte fel a szavát. „Segítsünk egymásnak hidakat építeni a párbeszéd, a találkozások által, hogy egy néppé váljunk, mindig békében” – hangoztatta. A világ vezetői is azonnal gratuláltak Prevostnak választásához, ígérve, hogy együttműködnek vele a globális problémák megoldásában a bizonytalan időkben. Donald Trump amerikai elnök „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy az Egyesült Államok első pápája került a posztra.
Prevost, aki korábban Chiclayo püspöke volt Peruban, csupán 2023-ban lett érsek és kardinális. A kardinálisok titkos konklávéjában, amely két héttel Ferenc pápa halála után zajlott, négy szavazási forduló után választották meg. A halott pápa progresszív nézeteivel összhangban áll, aki az emberi jogok és a szegények védelmezőjeként volt ismert, valamint karizmatikus stílusával próbálta a katolikus egyházat nyitottabbá tenni. A Vatikán szakértői megjegyezték, hogy Ferenc pápa az utóbbi években Prevostot Rómába hozta, talán annak érdekében, hogy potenciális utódot képezzen belőle.
Az augusztusi misszionárius évtizedeken át dolgozott a perui szegények és marginalizáltak között, ahol 2015-ben megszerezte a perui állampolgárságot is. Korábbi kardinálisaként éles kritikát fogalmazott meg a Trump-adminisztráció politikáival szemben, beleértve az anti-migrációs intézkedéseket is. Az ő nevével fémjelzett X fiókban februárban bírálta JD Vance alelnököt, aki katolikus hitre tért, és azt állította, hogy a keresztényeknek először a családjukat, utána a szomszédaikat kellene szeretniük. Prevost erre úgy reagált: „JD Vance téved: Jézus nem kér minket arra, hogy rangsoroljuk a szeretetünket mások iránt.”
Most, pápaként Leo előtt hatalmas feladat áll, hogy irányítsa az egyházat a globális konfliktusok idején. Megfigyelők remélik, hogy ellensúlyt tud majd képezni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokkal szemben. A közeljövőben, vasárnap a Szent Péter-bazilikában tartandó Regina Coeli imádságon és hétfőn a sajtótájékoztatón figyelemmel kísérik majd, hogy milyen irányba kívánja vezetni az egyházat, és milyen pápa kíván lenni. Az északír katolikus közösség is reagált az új pápa megválasztására, a salfordi római katolikus püspök üdvözölte az első amerikai származású pápa választását.

