Miért jó, ha mindig van otthon ecet?

Az ecetet ételek ízesítésére és tartósítására használjuk, de kevesen tudják, hogy az egészségre is pozitív hatással bír. Hatékony lehet például különböző betegségek kezelésére is. Az ecet jó hatással van a vércukorszintre, különösen a 2-es típusú diabéteszben. A vizsgálatok szerint 2 teáskanál almaecet elfogyasztása magas glikémiás indexű ételek (például fehér lisztből készült pékáruk és tésztafélék, burgonya, fehér rizs) mellé csökkentheti az étkezést követő, vagyis idegen szóval a postprandiális vércukorszintet, egy magas szénhidrátot tartalmazó étel elfogyasztása mellett, akár 25-35 százalékkal.

Ennek az lehet az oka, hogy az ecetben található ecetsav meggátolja a cukorbontó enzimek működését, segíti az izmok glükóz felvételét és lassítja a gyomor kiürülését, valamint módosítja cukrok lebontását és a májban cukorszintézist, ezáltal pedig a vércukor nem emelkedik meg a korai órákban.

A szívvédő ecet

Az ecet szív- és érrendszerre gyakorolt hatásait is vizsgálják különböző kutatások, amelyek kifejezetten ígéretesnek hangzanak. Egy kutatás szerint az ecet rendszeres fogyasztása csökkenti az iszkémiás szívbetegség kockázatát, az almaecet fogyasztása pedig lehet, hogy természetes kiegészítő kezelési módjává válhat a jövőben a hyperlipidaemiának.

A japán rizsecetnek jelenleg is vizsgálják a tumorsejtekre gyakorolt hatását, és azt tárták fel, hogy a rizsecet gátolja a rákos sejtek szaporodását. Ennek oka a magas antioxidáns tartalomra vezethető vissza, amely nagyobb, mint az almaecetnek, valamint a borecetnek. Egy másik japán ecetfajtával, a cukornádecettel pedig arra jutottak a kutatók, hogy gátolja a leukémiás daganatsejtek növekedését, mivel erős az ecet gyökfogó kapacitása.

További kutatások kimutatták, hogy amennyiben az étkezéssel együtt ecetet fogyasztunk (1-2 teáskanálnyi mennyiségű almaecetet vagy borecetet), megnövekszik a telítettség érzet és csökken az éhségérzet, ez pedig a felesleges kilók leadását is elősegítheti. Ennek az oka az ecetsav, amely lassítja a gyomorürülést és késlelteti a szénhidrátok felszívódását.

Izgalmas belegondolni, hogy ennyi pozitív hatása lehet az ecetnek az egészségünkre, és kíváncsian várjuk a további kutatások eredményét a témával kapcsolatban. Összességében azonban elmondható, hogy jó ötlet lehet ecetes öntettel fogyasztani a salátát, vagy éppen az ecetes uborka fogyasztása.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük